Raptors
Menu ☰
×

2020 Awards

swipe the cards to view winners


 

 

Moynihan Cup Recognising Potential for the Future in Swimming

Alana Reardon
 

 

Coastlands Aquatic Centre Cup Most FINA Points

Jack Plummer
 

 

Harvey Family Cup Most points at a National Meet

Jack Plummer
 

 

Matson Family Trophy Most Improved Butterfly

Leo Duncan
 

 

Matson Family Trophy Most Improved Backstroke

Caleb Barber
 

 

Haven Trophy Most Improved Breaststroke

Alana Reardon
 

 

Haven Trophy Most Improved Freestyle

Tanaya Suri
 

 

Masters Trophy Most Improved IM

Lilah Eagar
 

 

Most Dedicated to Swimming

Robin Shen
 

 

Cup Most Consistent in Training and Racing

Tawhiti Temomo
 

 

RSC Trophy Junior Freestyle Swimmer of the Year

Jacob Hassan
 

 

Thorpe Trophy Freestyle Swimmer of the Year

Jack Plummer
 

 

Booth Family Cup Junior IM Swimmer of the Year

Riza Hassan
 

 

RSC Trophy IM Swimmer of the Year

Jack Plummer
 

 

Rotary Cup Junior Butterfly Swimmer of the Year

Ace Van Noort
 

 

Rotary Cup Butterfly Swimmer of the Year

Jack Plummer
 

 

Booth Family Cup Junior Breaststroke Swimmer of the Year

Ace Van Noort
 

 

Booth Family Cup Breaststroke Swimmer of the Year

Hannah Huria
 

 

Rotary Cup Junior Backstroke Swimmer of the Year

Ace Van Noort
 

 

Rotary Cup Backstroke Swimmer of the Year

Jack Plummer
 

 

Doug Howard Memorial Trophy Middle Distance / Distance Swimmer of the Year

Maia Adams
 

 

RSC Trophy Fairplay Award / Team Spirit

Kokoro Frost
 

 

Soo's Trophy Most Improved Swimmer

Leo Duncan
 

 

Matthew Gosling Cup Best Novice

Lilah Eager
 

 

Anna Doig Trophy Perseverance
(awarded to someone who has worked well throughout the year Overcoming setbacks)

Noah Ireland Spicer
 

 

Joseph Cup Best Newcomer
(presented to the new club member who has contributed or has potential future contribution to the club)

Isla Holland
 

 

RSC Trophy Relay Swimmer of the Year

Jack Plummer
 

 

RSC Cup Contribution to team
(Leadership /Mentoring /Friendship)

Annabella Jencova
 

 

Humphrey Cup All round team member
(Training /Racing /Contribution)

Tawhiti Temomo
 

 

Whakamana
- the squad member who has demonstrated all aspects of spirit for the squads - Encouragement, Respect, Reliability, Honours, Perseverance and Trust

Ethan 'Chad' Burdett
 

 

Soderberg Cup Junior Swimmer of the Year

Riza Hassan
 

 

Matson Trophy Swimmer of the Year

Hannah Huria
 

 

In past years, the cups have been awarded based on swimmers' results at meets along with other demonstrable measures. With the COVID-19 situation, these results have not been available, meaning that Jon has had to make some more subjective decisions on the awardees, based on general observations and the events we have had.

Congratulations to all the winners, and well done to all of the other swimmers. Hopefully we will have a fuller year of racing and events ahead of us so that normal criteria can be applied next year.